Sprawdzenie auta przed podróżą

Jeśli planujesz długą podróż autem bez współpasażerów, szczegółowo zadbaj o stan swojego auta. W ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek na trasie. Na początek sprawdź w dowodzie rejestracyjnym datę ostatniego przeglądu. Być może jest właśnie pora, aby wykonać badanie techniczne w serwisie samochodowym.

Jeśli nie, pamiętaj, aby samodzielnie sprawdzić stan techniczny pojazdu. Zajrzyj do zbiorniczków z płynami. Brak płynu do spryskiwaczy może znacznie utrudnić jazdę, dlatego warto uzupełnić zbiornik. Skontroluj także poziom płynu hamulcowego oraz płynu w chłodnicy.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie ciśnienia w oponach oraz świateł. Niebezpiecznie byłoby jechać w długą podróż bez świateł stop czy kierunkowskazów. Przejrzenie zawartości bagażnika także jest konieczne. Powinien się tam znajdować trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka, kamizelka ostrzegawcza, podnośnik, koło zapasowe w dobrym stanie i zestaw naprawczy.

Brak tych przedmiotów naraża nie tylko na bezpieczeństwo, ale także i na mandat. Jeśli nigdy nie musieliśmy zmieniać koła w swoim samochodzie, warto mieć pojęcie jak to zrobić. Na trasie będziemy zdani tylko na siebie, więc lepiej przed wyjazdem spróbować je zmienić lub choćby poczytać instrukcje. Zastosowanie się do tych wskazówek sprawi, że w dniu wyjazdu pewniej będziemy wsiadać do auta, bez obaw o awarię na trasie.