Budowa domu na własną rękę, czy aby na pewno?

www.czescigitarowe.pl

Bardzo często, aby ograniczyć koszty, decydujemy się na budowę domu na własną rękę. Co powinniśmy wiedzieć w takiej sytuacji? Czy budowa domu we własnym zakresie jest faktycznie mniej kosztowna i czy wszystkie pracę na budowie będziemy w stanie wykonać samodzielnie? Budowa domu siłami własnymi Budowa domu wymaga sporych nakładów finansowych oraz bardzo dużej wiedzy. Wiąże się bowiem z obowiązkiem dochowania wszelkich formalności, które pojawiają się już na etapie projektowania nieruchomości. Niektóre czynności związane z budową domu jesteśmy w stanie wykonać sami. Inne jednak są dla przeciętnego człowieka nie do przeskoczenia.

W pierwszej kolejności trzeba wskazać, że każda budowa musi mieć wyznaczonego kierownika budowy. I nie może być to przysłowiowy Pan Jan Kowalski. Kierownik budowy to osoba z odpowiednimi kwalifikacjami, która może wziąć na siebie odpowiedzialność za budowę. Kierownik budowy nie musi być nieustannie obecny na budowie w czasie jej trwania, jednak bardzo często jest on pomocny. Kierownicy budowy zarabiają więcej niż murarze. Kolejna kwestia to wykonywanie wszelkich prac ciężkich.

Mowa tu przede wszystkim o wykopie pod fundamenty, które należy wykonywać przy pomocy odpowiedniego sprzętu np. koparki. Stawianie i hydroizolacja fundamentów również wymaga odpowiednie sprzętu m.in. betoniarki.

Ciężki sprzęt budowalny bardzo rzadko jest w naszym posiadaniu, dlatego najczęściej pierwsze prace na stanie zero oraz doprowadzające dom do stanu surowego otwartego, jesteśmy zmuszeni wykonywać za pośrednictwem wykwalifikowanych firm budowlanych. Kolejne etapy budowy jesteśmy najczęściej w stanie wykonać we własnym zakresie.

Kierownicy budowy zarabiają więcej niż murarze.