Kupić dom, czy zdecydować się na jego budowę?

Wielu z nas staje przed wyborem – kupić gotowy dom, czy zdecydować się na jego budowę. Jest to trudny wybór, ponieważ każde z tych rozwiązań ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. To, na które rozwiązanie się decydujemy, w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań.

Dlaczego warto wybudować dom?

Na budowę domu warto zdecydować się w szczególności dlatego, że będzie to dom naszych marzeń.

Budując nieruchomość mamy możliwość wybrania projektu, który najbardziej spełnia nasze oczekiwania. Budując dom możemy zdecydować się na projekt gotowy lub własny. I nie mamy w tej kwestii zbyt wielu ograniczeń. Kolejnym czynnikiem, dla którego warto pokusić się o budowę domu są finanse.

Najczęściej budowa domu na własną rękę będzie mniej kosztowna od kupna domu, czy to w stanie surowym, czy deweloperskim. Ponadto budowa domu najczęściej rozciąga się w czasie, tak więc realizację projektu możemy finansować stopniowo.

Dlaczego warto kupić dom?

Podstawowym atutem zakupu domu jest czas. Jeśli zależy nam na szybkim przeprowadzeniu się do własnych czterech kątów, kupno domu to najlepsze rozwiązanie.

Budowa jest zdecydowanie bardziej czasochłonna. Ponadto kupując dom, nie musimy także poświęcać czasu na prowadzenie kolejnych prac, czy doglądanie ekipy budowlanej. Jednym z istotniejszych czynników opowiadającym się także za kupnem domu są ograniczone formalności. Kupując nieruchomość nie musimy martwić się o pozwolenia na budowę.

Nie musimy załatwiać formalności w biurze projektowym, u geodety, czy w urzędzie. Kupujemy nieruchomość, która wymaga od nas wyłącznie wykończenia lub remontu, z którymi nie ma większych problemów.