Nietypowe lotnisko w Gibraltarze

Moc wrażeń dostarcza podróżującym turystom port lotniczy Gibraltar. Co jest w nim takiego niesamowitego? Położenie niemalże w centrum miasta sprawia, że ulica przecina pas startowy lotniska.

Co ciekawe, jest to najbardziej ruchliwa ulica Gibraltaru, ponieważ prowadzi do przejścia granicznego z Hiszpanią. Na czas każdego startu i lądowania samolotu, przy pomocy szlabanów, uniemożliwia się samochodom przejazd.

Pomimo że ląduje tylko kilka samolotów dziennie, a droga zamykana jest na zaledwie 15 minut, to i tak tworzą się ogromne korki. Ponadto emocji może dostarczyć fakt, że pas startowy o niewielkiej długości 1800 m otoczony jest budynkami i klifami oraz wcina się w morze.

Podaje się, że port lotniczy w Gibraltarze zajmuje piąte miejsce na liście najbardziej ekstremalnych lotnisk na świecie. Lotnisko powstało w czasach II wojny światowej.

Początkowo wykorzystywane było tylko w celach wojskowych, jednak od 1987 roku obsługuje ruch pasażerski. Dziś służy terytorium Wielkiej Brytanii, ale obsługuje także połączenia z Hiszpanii.