Kolejowa Katedra w Antwerpii

Miłośnicy spektakularnej architektury powinni wybrać się do Belgii. Zwiedzania nie należy ograniczać tylko do Brukseli, ale trzeba udać się kawałek dalej, aby zobaczyć główną stację kolejową Antwerpii.

Dworzec Antwerpia Centralna jest jednym z największym dworców w Belgii i uważany jest za jeden z najładniejszych w Europie. Budynek powstał w 1905 roku w zastępstwie starego drewnianego.

W 1998 roku rozpoczęto modernizację, która trwała aż do 2007 roku i była warta 1,6 miliarda Euro. Dziś dworzec ma 4 poziomy i pociągi nie muszą zawracać, jak to miało miejsce wcześniej.

Stacja kolejowa obsługuje ruch nie tylko z Brukseli, ale także z Paryża. Budynek został wzniesiony z platerowanego kamienia i zwieńczono go kopułą nad halą poczekalni.

Dach ze stali i szkła nad peronami robi ogromne wrażenie na podróżujących. Wnętrze zostało dopracowane w każdym szczególe.

Użyto 20 rodzajów kamienia i marmuru, co sprawia, że wchodząc do holu głównego bądź popijając kawę w kawiarni, można poczuć się jak w pałacu. Z tego powodu budynek dworca bywa nazywany Kolejową Katedrą.