Jak nie zasnąć za kierownicą?

Pokonywanie długiej trasy autem może być nużące, zwłaszcza gdy jest wieczór, a za nami cały dzień spędzony za kierownicą. Decydując się na samotną podróż nie ma możliwości zmienienia się z współpasażerem. Jest się zdanym tylko i wyłącznie na siebie, dlatego warto wiedzieć, co można zrobić, aby nie zasnąć podczas jazdy.

Dzień przed jazdą koniecznie trzeba się wyspać. W czasie podróży powinno się regularnie robić krótkie postoje, by odpocząć. Zwłaszcza gdy dopada senność i zmęczenie, należy zatrzymać się na krótką drzemkę.

Podczas postoju warto zrobić kilka przysiadów lub podskoków i rozruszać się. Proste ćwiczenia fizyczne i świeże powietrze poprawią krążenie i dotlenią mózg. Kawa i drinki energetyczne warto zastosować wtedy, gdy wiadomo jak na nie reaguje organizm.

Zdarza się, że na niektórych te napoje działają chwilowo, a po krótkim czacie senność wraca ze wzmożoną siłą. Słuchanie głośnej muzyki podczas jazdy także nie jest dobrym pomysłem, ponieważ męczy i dekoncentruje. Odpowiednia temperatura w samochodzie także ma duże znaczenie.

Zbyt wysoka działa usypiająco, zbyt niska powoduje dyskomfort. Warto jednak zachować złoty środek i uchylić lekko okno. Jeśli dysponujemy zestawem słuchawkowym, można zadzwonić do kogoś bliskiego, oczywiście pod warunkiem, że nie jest to środek nocy oraz osoba nie jest zajęta.