Czy sport to zdrowie?

Uprawianie jakiegokolwiek sportu wiąże się z ryzykiem kontuzji. U tenisistów najczęściej zdarza się, że uszkodzeniu ulega staw kolanowy.

Często przyczyną jest nadmierne obciążenie kolan, dlatego tak ważne jest, by wysiłek zawodnika był dostosowany do jego predyspozyji i zanadto nie obciążał organizmu tenisisty, bo jak mówią „zdrowie ma się tylko jedno”. Osoby grające w tenisa na wszystkich poziomach zaawansowania najbardziej narażone są na uszkodzenia łąkotki.

Dochodzi do tego przy gwałtownym wyprostowaniu stawu kolanowego. Kontuzję leczy się operacyjnie, a zawodnik jest wykluczony z gry na kilka miesięcy z powodu długiej i trudnej rehabilitacji.

Często spotkać można się również z uszkodzeniami więzadeł, ta kontuzja powoduje, że zawodnik już zawsze będzie odczuwał ból spowodowany uszkodzeniem tej części stawu kolanowego oraz dyskomfort, który towarzyszy każdej kontuzji. Ponadto skutkiem zerwania więzadła jest czasem to, że sportowiec musi przestać uprawiać sport, który niejednokrotnie jest nie tylko jego pasją, ale całym życiem.